دانستی هایی درباره گوهر کهربا

نوشته شده توسط admin 1397/07/10 09:45:04 1 نظرات آشنایی با سنگ ها,

دانستنی هایی درباره سنگ کهربا !


 

ويژگيهاي کلي


کهربا به رنگ آفتاب آبگونه است... زرد به رنگ خورشيد وسط روز و نارنجي به رنگ غروبهاي آتشين و جزو اولين سنگها يا موادي بوده که توسط انسانهاي اوليه آسيا، افريقا و اروپا براي حرز و تزيين استفاده مي شده است.
دو منبع مهم کهربا در بازار امروز از کشورهاي بالتيک و جمهوري دومنيکن است. کهرباي کشورهاي بالتيک قديميتر است و در بازار ارجحيت دارد اما احتمال دارد درون کهرباي جمهوري دومنيکن، حشرات نيز وجود داشته باشند. .


به طور کلي اين سنگ انرژي خورشيدي براي دفع انرژي منفي فرد و شاد کردن وي و کمک به گشايش مسير فرد به سمت الوهيت به کار مي رود. نقل است که کهربا بيماري و انرژي منفي را از بدن بيرون مي کشد و به اين دليل عده اي مي گويند کهربا شانس مي آورد!


مشخصات علمي


سختي کهربا 2.5 است و ساختار کريستالي بي شکل دارد.
مشهور است که کهربا، صمغ فسيل شده درختان است. اغلب کهرباها از زرد طلايي تا زرد نارنجي متفاوتند اما گونه هاي سبز، قرمز، بنفش و سياه نيز وجود دارند.
کهرباي شفاف يا مات به شکل غده کوچک يا توده هاي نامنظم با سطح ترک دار يا هوازده ديده مي شوند.
همچنين احتمال دارد کهربا حاوي حشراتي باشد که ميليونها سال پيش که صمغ هنوز چسبناک بوده، در آن گير افتاده اند. بسيار نادر است که قورباغه، وزغ يا حتي مارمولک نيز در آن يافت شود.
کهربا يکي از چند سنگي است که ميتواند با الکتريسيته شارژ شود. وقتي آنرا به جسمي مالش دهيد، انرژي الکتريکي منفي ايجاد مي کند که گرد و غبار را جذب مي کند. "امبرويد"  با گرم کردن و فشردن تکه هاي کوچک کهربا به هم شکل مي گيرد.
دنياي جواهرات کهربا را به گروههاي مشخص تقسيم مي کند که شامل:
ساکسينيت  (کهرباي بالتيک)
برميت  ( کهرباي برمه )
سميتيت  ( کهرباي سيليکان)
رومانيت  ( کهرباي رومانيايي)
سه نوع آخر کمياب ترين نوع کهربا هستند.

 

ويژگيهاي خاص


از آنجا که کهربا برخلاف ديگر انواع سنگهاي جواهر، موقع لمس کردن گرم و اغلب حاوي تکه هاي حشرات است، تصور مي شد که زنده است. براي عبادت کنندگان در زمان باستان اين موضوع ترسناک بود چرا که حاوي ماهيت خود زندگي بود؛ اصل جانبخشي.
بر اساس اين حقيقت که کهربا نوعي فسيل است با زمان، چرخه ها و طول عمر رابطه مستقيم دارد. از آنجا که زماني ماده اي داراي حيات بوده، با آکاشا  در ارتباط است که همان عنصري است که "عنصر پنجم" خوانده مي شود و بر خاک، هوا، آتش و آب حکمراني مي کند و آنها را متصل به هم نگه مي دارد و از جهتي منبع غايي آن عناصر است. همچنين آکاشا سمبل زندگي و موجودات زنده مانند گياه، حيوان و انسان است.
همه اين ويژگيها و پيوندهاي اسرار آميز، کهربا را يکي از پرکاربردترين و ارزشمندترين گوهرهای تمام زمانها و مکانها بر روي زمين تبديل مي کند.


کهرباي زرد، طلايي و نارنجي، دارنده اش را زيباتر مي سازد و براي گنجاندن انرژي خورشيد استفاده مي شود. براي موفقيت، فراواني، شفادهي، زنده دلي و شادي مفيد است. اين ماده براي آناني که استفاده اش مي کنند، شکيبايي، حفاظت، سپر رواني، عشق رمانتيک، لذت جويي، تطهير، تعادل و آرامش به ارمغان مي آورد و بعنوان جذابيت ازدواج به کار مي رود.

 


ويژگيهاي شفادهي


کهربا سنگ قدرتمندي است و براي شفادهي جسم فيزيکي استفاده مي شود. اين سنگ بيش از هفت هزار سال بعنوان محرک سوخت و ساز و درمان بيماريهاي پوستي که به علت برهم خوردن تعادل سوخت و ساز بوجود مي آيد، استفاده مي شده است.
همچنين در درمان آسم و مشکلات تنفسي آلرژيک استفاده مي شود. به طور کلي به همراه داشتن کهربا به شکل گردنبند، در درمان بيماري موثر است.
کهربا داراي انرژي الکتريکي منفي است و بنابراين براي وارد کردن انرژي و قدرت به دارنده آن مفيد است. کهربا انرژي آرام بخش و سبکي مي دهد که همزمان هم آرام کننده و هم انرژي زاست. اين سنگ به بيداري اميال کمک کرده و تواناييهاي فکري، وضوح فکر و معرفت را ارتقاء مي بخشد. اين سنگ با بيرون کشيدن انرژي منفي از محيط آنرا پاکسازي کرده و به همين روش درد فيزيکي را تسکين مي دهد.


ويژگيهاي ماورایی


انرژي: تصويري
عنصر: آتش، آکاشا
خدا: بزرگ مادر
قدرت: شانس، شفادهي، قدرت، حفاظت، زيبايي، عشق


تسکين دهنده اعصاب و روح است و در حفاظت نقش دارد. جواهر کهربا براي آويختن در هر زماني مناسب است. گفته مي شود کهربا يکي از سنگهايي بوده است که در زره سينه کشيش اعظم به کار رفته است.

کهربا براي افزايش قدرت اوراد و جذب پول استفاده مي شود.


امبرويد تيره و طلايي: ترس را کاسته و در برخورداري از چشم انداز عقلاني به شخص کمک مي کند.


کهرباي قرمز تيره شفاف: انرژيهاي منفي را از بين برده و روح را آرام مي کند.


قهوه اي طلايي شفاف: تمرکز را تقويت مي کند، سردرگمي ذهني را از بين مي برد، چاکراي ششم يا چاکراي سوم را متعادل مي کند.


طلايي شيري: مانند نوع شفاف است اما انرژي شهودي فوق العاده بالايي به فرد مي دهد.


کهرباي دريايي يا برنيت ، به رنگ قهوه اي طلايي تيره يکپارچه است و به شخص کمک مي کند در موقعيتهاي سخت، بيطرف و واقع بين بماند. چاکراي پنجم يا چاکراي گلو را متعادل مي کند.


وقتي حس کرديد هنگامي که کهربا همراهتان است به تدريج گرم مي شود، آنرا با آب ولرم تميز کنيد. انرژي منفي کهربا را کدر مي کند. هيچگاه کهربا را در برابر خورشيد رها نکنيد، چرا که آفتاب آنرا شکننده مي کند.

 

طالع شناسي

پيوندها: خورشيد
سنگ برج جوزا، اسد و سنبله است و رنگ طلايي آن سمبل موفقيت است.

 

 

ارتباط با چاکرا

 

کهربا با شفادهي، تسکين دهندگي و هماهنگ کنندگي به ثبات انرژي کونداليني کمک مي کند و درک معنوي را بالا مي برد.
براي فعاليت کودک درون و زندگي گذشته، عالي است و روي چاکراي سوم يا شبکه خورشيدي و گاهي روي چاکراي دوم يا خاجي مؤثر است.


ممکن است رنگهاي مختلف کهربا براي تسهيل وروديها و پاکسازي چاکراي مربوطه استفاده شود.