سنگ سیترین و خواص آن

نوشته شده توسط farzane 1398/02/07 12:14:00 0 نظرات آشنایی با سنگ ها,

جواهر سازان از سنگ سیترین به دلیل ظرافت و زیبایی که دارد در زیورآلات و جواهرات استفاده می کنند. سیترین (به انگلیسی Citrine) می باشد که در رنگ‌های زرد، قهوه ای خوش رنگ، سبز مایل به زرد و طلایی موجود است. این سنگ از خانواده کوارتز می‌باشد. سیترین کوارتز شفاف به رنگهای زرد، طلایی تا نارنجی تیره است و با رنگ روشن و قیمت مناسبش می تواند به هر سبک جواهری جلوه ببخشد که به خصوص با انواع نقره به خوبی ترکیب می شود. آیا میدانید سنگ سیترین به چه شکلی است و چه کاربردی دارد؟ آیا می دانید سنگ سیترین به چه رنگی است؟ چگونه میتوان سنگ سیترین  اصلی را تشخیص داد؟ مراکز و مناطق معادن سنگ سیترین کجاست؟ نحوه نگهداری از زیورآلات سنگ سیترین چگونه است؟ آیا از تاثیرات روحی روانی سنگ سیترین اطلاع دارید؟ و از تاثیرات جسمی سنگ سیترین بر بدن اطلاع دارید؟ ما در این مقاله سعی خواهیم کرد سنگ سیترین را معرفی و به تمام این پرسش ها پاسخ دهیم.

 

سنگ سیترین 

 

فرمول شیمیایی سیترین SiO2 از مجوعه کانی هاییست که خواص فیزیکی و شیمیایی آن مشابه کوارتز است. جالب است بدانید اسم این سنگ از کلمه ی لاتین سیتروس به معنای لیمو گرفت شده که بخاطر طیف رنگی این سنگ به آن اطلاق می شود و بر گرفته شده از رنگ آن است. سنگ سیترین در اثر گرم کردن آمتیست،این کانی حاصل می‌شود. نوع خالص این سنگ بسیار کمیاب و گران قیمت است.

سنگ سیترین برای اولین بار در زیمباوه کشف شد.رنگ این سنگ بین زرد روشن تا زرد طلایی است و به صورت شفاف و نیمه شفاف در طبیعت یافت می شود.رنگ خورشیدی این سنگ این باور را القا می کند که این سنگ انرژی مثبت از خود تولید می نماید و به سنگ موفقیت معروف است. سیترین تابع نشانه هاى شير (مرداد) جوزا (خرداد)، سنبله (شهريور) و گاو نر (ارديبهشت ) و متولدین نوامبراست.

 

 

کانی شناسی سنگ سیترین

 

سیترین نوعی کوارتز است و به علت وجود عنصر آهن در آن رنگ آن زرد روشن و طلایی مایل به قهوه ای است،این سنگ شش وجهی است و شباهت ساختاری زیادی با آمتیست و کواتز دودی دارد به همین دلیل اغلب با حرارت، دادن این دو سنگ را به رنگ نارنجی و زرد در می آورند و به عنوان سیترین می فروشند. بلور سنگ سیترین پهن و کوتاه - ندرتاْ دوهرمی (بی پیرامیدال) است. از آنجایی که سنگ معدنی کوارتز بسیار فراوان است، نمونه های با کیفیت آن درخشش و وضوح فوق العاده ای را از خود به نمایش می گذارند. سیترین رنگ متمایز خود را از آثار آهن گرفته است. سیترینسیترین تشابه بسیار زیادی با آماتیست نوع دیگری از گونه میکروکریستالی خانواده کوارتز دارد. تنها تفاوت سیترین و آمتیسیت در سطح اکیسده شدن یون آهن در این دو گوهر است که در کریستال بی رنگ کوارتز خود را نشان می دهد. هنگامیکه کوارتز گرما داده می شود، عنصر آهن آزاد گشته و رنگ ارغوانی – بنفش آماتیست را به طلایی و یا نارنجی تبدیل می کند. آمترین نمونه طبیعی از ترکیب دو رنگ طلایی سیترین و ارغوانی آمتیست می باشد که در یک سنگ جمع گردیده است.

سنگ سیترین دارای شفافیت: نیمه شفاف، شکستگی: صدفی - تراشه‌ای (خشن)، جلا: شیشه‌ای، رخ: ناقص - مطابق با سطح و در رده‌بندی اکسید است و منشأ تشکیل آن پگماتیتی - هیدروترمال است.

 

 

رنگ بندی سنگ سیترین

 

سیترین گونه زرد یا طلایی کوارتز است. سیترین در رنگ‌های زرد ، قهوه ای خوش رنگ، سبز مایل به زرد و طلایی موجود است. هر چند نوع تیره تر و نارنجی رنگ سیترین، "مادیرا سیترین" که از نام نوعی شراب گرفته شده، ارزش بیشتری دارد اما اغلب مردم همان رنگ لیمویی را ترجیح می دهند. سیترین از آمیتیست ارزان تر است و نسبت به آن، در شکل و اندازه های متنوع تری وجود دارد. سه نوع سنگ سیترین پر کاربرد در جواهر سازی عبارتند از سیترین طلایی، سیترین مادیرا و سیترین پالمیرا.

 

 

معادن مهم سنگ سیترین

 

این سنگ توده ای کمیاب است و بیشتر معادن آن در برزیل، آمریکا، اسپانیا، روسیه، ماداگاسکار، فرانسه و انگلستان یافت می شود. اما می توان از کشور های بولیوی، برزیل و اسپانیا می توان به عنوان منابع اصلی این گوهر زیبا یاد کرد. در حال حاضر برزیل بزرگترین صادر کننده سیترین در جهان است. در ایران سنگ سیترین در کوه های مازندران، همدان، کرمان، قم و کرمانشاه یافت می شود. نمونه های سیترین ایرانی غالبا دارای کیفیت پایینی بوده و کمتر نمونه های با کیفت آن دیده شده است.

 

 

خواص روحی و روانی سنگ سیترین

 

در دوران باستان، سیترین بعنوان محافظی در برابر سم مار و افکار شیطانی استفاده می شد. به سنگ موفقیت معروف است چون در آداب و رسوم قدیمی آمده است که این سنگ باعث افزایش موفقیت و نعمت، بخصوص در کار و تجارت می شود.

تنها سنگی است که باعث از هم پاشیده شدن انرژی منفی می شود و به هیچ وجه نیاز به پاکسازی ندارد. انرژی گرمی از خود ساطع می کند که خوش بینی را افزایش می دهد. همچنین نعمت و فراوانی را جذب می کند و به "سنگ تجار" معروف است که در صندوق پول شمار یا در محل کار قرار داده می شود و نه تنها باعث اندوختن مال حلال می شود بلکه آن راحفظ هم می کند. انرژی شفادهی جسم را تقویت می کند و خودآگاه ذهن را برای شهود و الهامات می گشاید. این سنگ به فرد کمک می کند تا با تغییرات سازگار شود و احساس اعتماد به نفس و امنیت کند. انرژی مغناطیس ساطع شده از سیترین به تقویت صدا کمک می کند که باعث می شود سنگی ایده آل برای بازیگران و سخنرانان باشد.

این سنگ به ثروت اندوزی و حفظ آن کمک میکند. همچنین برای هدایت انرژی خلاق به درون جسم بسیار مفید است. عده ای نیز آنرا در ایجاد عزت نفس در فرد مفید می دانند. این کریستال برای کمک به کنترل احساسات فوق العاده است، به این منظور آنرا هنگام مدیتیشن و شفادهی با سنگ، روی شبکه خورشیدی قرار دهید. سیترین در تصمیم گیریهای مهم که نیاز به قاطعیت دارند بسیار سودمند است.

همراه داشتن سیترین به هنگام خواب، ترس را از بین برده، مانع دیدن کابوس شده و خواب خوش شبانه را تضمین می کند. رفتار یا گرایشهای خودتخریبی را از بین برده و عزت نفس را بالا می برد. همچنین برای محافظت از هاله استفاده می شود.

سنگ خوبی برای رونق بخشیدن به مسایل مربوط به پول و دیگر اشکال خوشبختی است.

سنگ تولد ماه نوامبر است.

از آنجا که سیترین سنگ متولدین برج جوزا و سنبله است، فردیت و اعتماد بنفس را در آنان تقویت کرده و اراده را در فرد احیا می کند.

سیترین می تواند بعنوان عضوی از خانواده کوارتزها، همان موارد استفاده کریستال کوارتز را داشته باشد. رنگ زرد طلایی آن، انرژی خورشید را به کسب و کار می بخشد. ارتعاشات این سنگ در فردی که احساس ناامیدی می کند یا افسرده است، نشاط ایجاد می کند.

 

 

خواص درمانی سنگ سیترین

 

از نظر فیزیکی سیترین به تعادل غده تیروئید کمک می کند. برای غدد درون ریز و سیستم هاضمه مفید است و آنرا پاکسازی و تصفیه کرده و سموم موجود در آن را می زداید. سیترین می تواند موقعیتهای پر اضطراب را آرام کند. ترشح اسید معده بر اثر عصبانیت را کم کرده و برای سم زدایی کل بدن مفید است.

سیترین عمل سيستم ايمنى روده ها و هضم دستگاه گوارش را تسهيل ميكند و سوخت و ساز را در بدن افزايش ميدهد. همچنين سیترین عوارض ديابت سوخت و ساز سلولى در مشكلات غده اى را تسكين ميدهد.

به طور کلی هرگاه مانعی در راه ایجاد خلاقیت، ناتوانی در حل مشکلات، خشم سرکوب شده، بی خوابی، کابوس، مشکلات معده و هضم، چاقی و دیگر مشکلات فیزیکی مانند جریان خون و بینایی بوجود آید، سیترین می تواند راهگشا باشد.

سیترین برای شفادهی و متعادل کردن چاکرای دوم یا خاجی استفاده می شود.

 

بهسازی سنگ های سیترین

 

سیترین طبیعی معمولا کمیاب تر است و به همین دلیل اغلب سیترین های موجود در بازار درواقع آمیتیست هستند که تحت دمای بالا تغییر رنگ از بنفش به زرد می دهند. حتی کوارتز دودی در دمایی بین 300 تا 400 درجه سانتیگراد می تواند به رنگ زرد تغییر کند. تشخیص سیترین های بهسازی شده مشکل است و فقط یک کارشناس در آزمایشگاه گوهرشناسی می تواند تشخیص دهد. بسیاری از درجه های متفاوت سیترین که در بازار داد و ستد می شود، آماتیستی هستند که به وسیله روش گرمادهی بهبود داده می شوند. به این صورت که درجه پایین دما (حدود 470 درجه سانتی گراد) رنگ آماتیست ها را زرد و درجه بالای دما (حدود هزار درجه سانتی گراد) رنگ آماتیست ها زرد تیره تا قرمز-قهوه ای می گرداند. تقریبا همه ی سیترین های حرارت داده شده رنگ مایل به قرمز دارند.

 

راه تشخیص سیترین اصل از بدل

 

سنگ ها دارای ویژگیهای فیزیکی و شیمیایی خاصی هستند ؛ که هر کس می تواند با کسب اطلاعات به ثبت رسیده از کانی ها و کسب تجربه بر اساس مشخصه های ظاهری و ملموس، به اصالت و مرغوبیت آن پی ببرد.

اصلی ترین راه شناسایی کانی های قیمتی ونیمه قیمتی از مشابه های مصنوعی یا کم ارزش آن، مقایسه خواص فیزیکی و شیمیایی آن هاست که یا با مشاهده ی ظاهری تشخیص داده می شود ویا با آزمایش قابل بررسی است.

دو سنگ امتیست و سیترین به صورت صنعتی نیز تولید شده اند ساده ترین روش تشخیص سنگ معدنی از صنعتی آن این است که امتیست و یا سیترین معدنی اگر با ذره بین دیده شود دارای خطوط موازی در کنارهم هستند که در زمان تشکیل لایه های کریستالی بوجود آمده اند اما مدل صنعتی آنها فاقد این پدیده میباشد.

 

بزرگترین سنگ سیترین در جهان

 

نمونه ای از سنگ سیترین به وزن 20200 قیراط در اسپانیا یافت شده که به مالاگا Malaga (نام شهری در اسپانیا) معروف است. این قطعه در موزه طبیعت اسپانیا قرار دارد.

 

روش نگهداری از سنگ های سیترین

 

از آنجا که اغلب سیترین موجود در بازار، آمتیست بوده که در اثر گرما به طلایی تغییر رنگ داده، سیترین نیز همانند آمتیست نباید به مدت طولانی در معرض گرما یا نور شدید آفتاب باشد. برای شار آن کافیست سیترین را در ماه ۱الی ۲ بار در آب جاری گذاشته و به مدت ۲ ساعت در معرض نور خورشید و در فضای آزاد قرار دهید.

 

 

ارسال نظر