آشنایی با سنگ توپاز و انواع آن !

نوشته شده توسط admin 1397/07/11 11:16:36 0 نظرات آشنایی با سنگ ها,

 

 

آشنایی با توپاز و انواع آن

 

 اگر مي خواهيد آنطور که افسانه ها مي گويند سحر و جادو را باطل کنيد و همزمان بيناييتان را تقويت کنيد، از توپاز استفاده کنيد. يونانيان باستان معتقد بودند اين سنگ قدرت را افزايش مي دهد .


مشهورترين قطعه بزرگ سنگ جواهر با 1.640 قيراط به نام "براگانزا " است که در قرن هفدهم روي تاج پادشاه پرتغال قرار گرفت؛ در ابتدا تصور مي شد که الماس است اما بعدها مشخص شد که يک توپاز بيرنگ است.


توپاز سنگ سختي است که مانند الماس تنها با يک ضربه شديد دو نيم مي شود و در نتيجه بايد از ضربات شديد محافظت شود.

 


 

مشخصات علمي


درجه سختي توپاز 8 است و ساختار کريستالي تک شيب دارد.
نام توپاز ريشه سانسکريت دارد و به معني آتش است. مصريان معتقد بودند خداي مقتدر خورشيد، "را" ، با تابش طلايي اش، توپاز را رنگ کرده است و بنابراين حرزي بسيار قدرتمند است که با ايمانان را از آسيب مصون مي دارد. روميان توپاز را با ژوپيتر که او نيز خداي خورشيد است، مرتبط مي دانستند.


توپاز رنگهاي متفاوتي دارد که توپاز زرد طلايي پررنگ و صورتي با ارزشترين توپازها هستند، آبي و سبز نيز محبوب هستند. توپاز صورتي طبيعي کمياب است و بيشتر صورتيهاي موجود از گرما دادن رنگ زرد پررنگ آن به دست آمده اند. بيشتر توپازهاي بيرنگ با تابش اشعه و گرما دادن، به رنگ آبي در مي آيند که بسيار شبيه آکوامارين   است و تشخيص آن با چشم غير مسلح قابل ممکن نيست.


توپاز قهوه اي، زرد، نارنجي، شرابي، قرمز و صورتي در برزيل و سريلانکا يافت مي شوند. توپاز صورتي در پاکستان و روسيه استخراج مي شود.


توپاز بيرنگ که طي فرايندي به آبي تبديل مي شود در برزيل، سريلانکا، نيجريه و چين يافت مي شود.

 

 


بعضي از رنگهاي توپاز:


ويژگيهاي خاص


توپاز پتانسيلهاي معنوي را تقويت کرده، هوش و خلاقيت را افزايش داده و فرد را داراي نوعي از هوش مي کند که به ثروت بيانجامد.
سنگ "عشق و موفقيت واقعي در همه اقدامات" است و براي درک شفقت، مهرباني و همدلي استفاده مي شود. دل کساني که راه دلشان را بسته اند گشوده و همزمان اين دلهاي گشوده را از درد محافظت مي کند.

 

 


توپاز آبي: با ارتعاشات شاد، آرام و تسکين دهنده اش به متعادل کردن عواطف کمک مي کند، خلاقيت، خودبيانگري و درک روان بيني را افزايش مي دهد. توپاز آبي خلاقيت هنري را افزايش داده، غده تيروئيد را تقويت کرده، سوخت و ساز را بالا مي برد و براي کاهش وزن مفيد است

 

 


توپاز شفاف: ارتباط با گونه هاي غير انساني را فراهم مي کند.

 

 


توپاز زرد/طلايي: که خورشيد بر آن مسلط است، فراواني به ارمغان آورده، برنامه ريزي عملي و معقول و صحيح را پرورش مي دهد.توپاز زرد بداخلاقي را خنثي کرده و کج خلقي ناشي از بي خوابي را آرام مي کند، اين رنگ بدن را سم زدايي کرده و به ترميم بافت کمک مي کند

 

 


توپاز سبز: به فرد کمک مي کند تا افکار انتقام جويانه را از خود دور کند.

 

 


توپاز شرابي: در جستجو و حفظ دانش به دانش آموزان و پژوهشگران کمک ميکند. ذهن برتر را فعال مي کند و هاله را با آگاهي برتر شارژ مي کند.

 

 


توپاز قهوه اي يا قهوه اي مايل به قرمز: عقل سليم و قوه تشخيص را تقويت کرده و به فرد کمک مي کند تا ترديد و بخصوص عدم اعتماد بنفس را کنار بگذارد. به ويژه براي کساني مفيد است که به کائنات اعتماد نمي کنند.

 

 


توپاز صورتي: درستي، صداقت و گشاده رويي را تقويت مي کند.

 

 


توپاز سفيد: ذهن را براي تمرکز فکري بهتر آماده مي کند، تأثيري شبيه کهربا دارد اما قدرتش کمتر از کهربا است.

 

 


ويژگيهاي شفادهي


توپاز مانند کوارتز سنگ قدرتمندي است، آرام بخش است و احساسات را متعادل مي کند، تنش را آزاد کرده و شادي مي آورد. متابوليسم و گوارش را تحريک کرده، گيرنده هاي چشايي زبان را تقويت و خونريزي را متوقف مي کند.  
به درمان نقرس، اختلالات جريان خون، خونريزي، ترميم بافت، سل، پيري، سيستم غدد درون ريز کمک مي کند.

 

 

 


ويژگيهاي ماورایی


انرژي: تصويري
عنصر: خورشيد
قدرت: محافظت، شفادهي، کاهش وزن، پول، عشق

 


توپاز فرد را بخصوص در برابر حسادت، توطئه، بيماري، جراحت، مرگ ناگهاني، جادوگري و جنون محافظت مي کند. اگر در کنار طلا و در دست چپ قرار گيرد، تأثير بيشتري دارد.


وقتي همراه فرد باشد، افسردگي، ترس، خشم، طمع، جنون و همه احساسات مخرب را رها مي سازد.
اگر در خانه قرار داده شود خانه را از آتش و سانحه در امان مي دارد. وقتي زير بالش قرار داده شود يا هنگام خواب همراه فرد باشد از کابوس و راه رفتن در خواب جلوگيري مي کند.

 

 


طالع شناسي


توپاز سنگ ماه تولد آبان و آذر میباشد.

 


ارتباط با چاکرا


توپاز طلايي روي چاکراي دوم يا خاجي مؤثر است در حاليکه توپاز سفید روي همه چاکراها و توپاز آبي روي چاکراي پنجم و ششم مؤثر است.

 

 

ارسال نظر