با سنگ زبرجد بیشتر آشنا شویم

نوشته شده توسط admin 1397/07/11 13:10:01 0 نظرات آشنایی با سنگ ها,

 

 

با سنگ زبرجد بیشتر آشنا شویم

 

 

 زبرجد روزگاری گرانبهاتر از الماس بوده  . زبرجد گونه ای از سنگ معدنی اولیوین است اما در تجارت، به طورکلی با نام زبرجد یا پریدوت شناخته می شود، نامی که از واژه یونانی "پریدونا"  به معنی "کسی که زیاد می بخشد" گرفته شده است.


زبرجد یکی از چند سنگ جواهری است که تنها به یک رنگ دیده می شود که بهترین گونه اش به دلیل وجود آهن، سبز تیره با ته رنگی طلایی است.  زبرجد از نظر شیمیایی از آهن، منیزیم و سیلیکات  تشکیل شده و شدت رنگ آن به میزان آهن موجود در آن بستگی دارد و از سبز مایل به زرد و زیتونی تا سبز مایل به قهوه ای متغیر است. زبرجد سختی زیادی ندارد و باید با احتیاط با آن رفتار شود.


زیباترین گونه زبرجد از منطقه پاکستان و افغانستان استخراج می شود.همچنین در کشورهای میانمار، چین، ایالات متحده، آفریقا و استرالیا نیز یافتمی شود. میانمار امروزی، گونه ای زبرجد با رنگ سبز شاد به بازار عرضه میکند. زبرجدی که از ایالت آریزونای امریکا استخراج می شود و در میانسرخپوستان بومی بسیار محبوب است، به رنگ قهوه ای مایل به زرد یا قهوه ای مایل به طلایی است.

 


 

مشخصات علمی


درجه سختی زبرجد 6.5 تا 7 است و ساختار کریستالی آن لوزی شکل است. زبرجد گونه ای از ماده معدنی اولیوین است که به دلیل وجود آهن در ترکیبش به رنگ سبز زیتونی یا سبز تیره است و  رویه ای چرب دارد. معادن زبرجد در مصر (جزیره سنت جان)، چین، میانمار، برزیل، نروژ و ایالات متحده و نیز استرالیا و آفریقای جنوبی است. جنگهای صلیبی در قرون وسطی، زبرجد را از جزیره سنت جان در دریای سرخ به اروپا آورد، جایی که 3500 سال است که از آن زبرجد استخراج می شود.

 

 

 

 


ویژگیهای خاص


زبرجد سرزندگی را برای کل بدن به ارمغان می آورد، صبر و شکیبایی، اعتماد بنفس و جرأت را افزایش می دهد و از دوران باستان داستانهایی از اینکه چگونه این سنگ روند پیری را به تعویق می اندازد، نقل شده است.


انرژی شاد و محبت آمیز این سنگ، به دوست یابی و استحکام دوستی کمک می کند، قلب را تطهیر کرده و وجود را از قید و بند رها می کند که در نتیجه حسادت و خشم را از بین برده و حسی از آرامش بوجود می آورد.


زبرجد سنگی الهام بخش است که ما را به سرنوشتمان پیوند داده و درکی از هدف حیات و زندگی به ما می دهد؛ نه تنها در رسیدن به هدف نهایی مادی، بلکه به تداوم رشد معنوی نیز کمک می کند. بنابراین اگر دچار سردرگمی و ترس شدید تماس با زبرجد را محدود کنید، اما زبرجد سموم را آزاد کرده و به سطح بدن می رساند تا دفع شوند و به این ترتیب اثر آنها را خنثی می کند.

 


ویژگیهای شفادهی


زبرجد استرس را کاهش داده، ذهن را تقویت و آگاهی شهودی را افزایش میدهد. متعادل کننده سیستم غده ای است و به ترمیم بافت کمک میکند و با تقویت جریان خون، بدن را پاکسازی می کند. همچنین به هضم غذا و کاهش تب کمک میکند.


معمولاً برای درمان حالتهای عاطفی نظیر حسادت، خشم و زودرنجی استفاده می شود. هم خود سنگ و هم رنگ آن، شفادهی، ترمیم، پاکسازی، نوزایی و رشد را القا می کند. این سنگ قدرت درمان احساسات صدمه دیده و بهبود بخشیدن روابط آسیب دیده را دارد.

 


طالع شناسی


پیوندها: ونوس و خورشید


سنگ تولد ماه سپتامبر و مرداد است.

 


ارتباط با چاکرا


زبرجد مسیر چاکرای چهارم یا قلب را پاکسازی می کند و کیفیت زندگی، خوشبختی، رشد و آزادی فکر را افزایش می دهد.  زبرجد هنگام پاکسازی و فعال کردن چاکرای چهارم و چاکرای سوم یا شبکه خورشیدی، آزادی فکر و رضایت را در روابط و مسایل عشقی به همراه می آورد.

 

 

 

ارسال نظر