گوهر نایاب الماس، مشخصات، انواع و خواص آن

نوشته شده توسط admin 1401/03/18 09:41:35 0 نظرات
گوهر نایاب الماس، مشخصات، انواع و خواص آن

 

الماس یک سنگ فوق العاده زیبا است که بسیار سخت بوده و درخشش و جذابیت چشمگیری دارد. الماس بیشتر برای تولید زیور آلاتی همچون انگشتر، گردنبند، دستبند و یا مصارف صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجایی که پیدایش این سنگ معدنی منحصر به فرد، نیازمند دما و فشار شدید می‌باشد، الماس طبیعی آنقدر کمیاب است که برخی از الماس‌ها بر اساس وزنشان، با ارزش‌ترین کالای روی زمین شناخته می‌شوند. الماس برای نخستین بار در شهر گالکانده هند یافت شد. به طور معمول الماس با رنگ‌های زرد، قهوه‌ای یا خاکستری تا بی رنگ یافت می‌شود و گونه‌های کمیاب آن به رنگ آبی، سبز، سیاه، سفید شفاف، صورتی، بنفش، نارنجی و قرمز هستند.

 

 

الماس چگونه تشکیل می‌شود؟

 

الماس در شرایط دما و فشار بالا که تنها در 100 مایلی زیر سطح زمین وجود دارد تشکیل می‌شود. اتم‌های کربن الماس در همه جهات اساساً به یک شکل پیوند دارند. الماس آنقدر سخت است که فقط می‌توانید آن را با یک الماس دیگر خراش دهید. بنابراین یکی از راه‌هایی که می‌توانید بفهمید الماسی که دارید، اصل است یا تقلبی، این است که سعی کنید آن را خراش دهید. اگر به راحتی خراش بردارد، الماس شما تقلبی است و اگر به هیچ عنوان خراش بر ندارد، یک سنگ الماس اصل در اختیار دارید.

 

سنگ الماس

 

 

چه چیزی الماس را خاص می‌کند؟

 

شاید از خودتات بپرسید چرا الماس تا این اندازه خاص و ارزشمند است؟ چرا برای سازندگان جواهرات مورد استفاده قرار می‌گیرد؟ و یا اینکه چه چیزی جواهرات الماس را در بین خریداران اینقدر جذاب و محبوب می‌کند؟ پاسخ همه این سؤالات آن است که الماس یک ماده معدنی بوده که به طور طبیعی وجود دارد. این بدان معنی است که آن به طور طبیعی خود را ایجاد می‌کند و توسط انسان ساخته نمی‌شود.

الماس در طبیعت بدون کمک انسان وجود دارد و در عمق حدود 100 مایلی در گوشته زمین تشکیل می‌شود، جایی که می دماها و فشارهای لازم برای تشکیل الماس ایجاد می‌شود. همچنین الماس یک کانی غیر آلی و جامد است. الماس‌ها به طور کامل از عنصر کربن ساخته شده‌اند و ساختار داخلی منظمی دارد. عناصر تشکیل دهنده یک کانی همیشه در یک ساختار منظم و تکرار شونده ثابت هستند. این امر به ایجاد ساختار سفت و سخت مواد معدنی، از جمله الماس کمک می‌کند.

الماس در دسته سنگ‌های جواهری قرار می‌گیرد و واحد اندازه گیری وزن آن «قیراط» است. از جمله ویژگی‌های یک الماس خوب و باکیفیت، می‌توان به وزن بالای آن، نحوه تراش الماس، رنگ و شفافیت آن اشاره کرد. هر چه وزن الماس بیشتر باشد، تراش زیباتری خورده باشد و رنگ و شفافیت بیشتری داشته باشد، گران‌تر است. گران‌ترین و مرغوب‌ترین الماس‌ها کاملاً بی رنگ هستند اما الماس‌های رنگی محبوب بیشتری دارند.

الماس‌ها همچنین دارای درخشندگی بالایی هستند. این فقط اصطلاحی است این سنگ قیمتی دارای توانایی پخش نور سفید به رنگ‌های زیبای رنگین کمان است که به ارزش آن به عنوان یک سنگ جواهری و زینتی می‌افزاید.

 

 

معادن الماس در چه کشورهایی هستند؟

 

الماس اصل و باکیفیت تاکنون در 35 کشور جهان کشف شده است. به طور کلی این سنگ ارزشمند در ایالات متحده، استرالیا، بوتسوانا، برزیل، چین، کنگو، روسیه و آفریقای جنوبی یافت می‌شود. از نظر زمین شناسی، الماس‌های طبیعی اغلب در دو محیط یافت می‌شوند. بیشتر آن‌ها در کیمبرلیت ها وجود دارند. کیمبرلیت ها نواحی لوله‌ای شکلی هستند که در نتیجه فعالیت‌های آتشفشانی در کوه‌ها به وجود می‌آیند. دومین منبع برای الماس نیز رسوبات پلاسر هستند. الماس‌ها زمانی که در کیمبرلیت همراه با ماگما و مواد آتشفشانی از داخل اعمال زمین به بیرون فوران می‌کنند، توسط نهرها و رودخانه‌ها شسته می‌شوند. هنگامی که این جریان‌های آتشفشانی کند می‌شوند، الماس‌ها در ماسه‌های جریانی که رسوبات پلاسر نامیده می‌شوند، رسوب می‌کنند.

 

الماس

 

 

چگونه الماس باکیفیت را تشخیص بدهیم؟

 

الماس تنها جواهری است که از یک عنصر به نام کربن تشکیل شده است. بیشتر الماس‌ها بیش از یک میلیارد سال پیش در اعماق گوشته زمین شکل گرفته‌اند و به کمک انسان برای زیبایی بیشتر، تراش می‌خورند. هر چه تعداد تراش ها و دقت انجام آن‌ها بیشتر باشد، بر ارزش الماس افزوده می‌شود.

درجه‌های شفافیت تعداد، اندازه، برجستگی‌ها، خال‌ها و لکه‌های روی سنگ الماس نیز بر روی قیمت آن تأثیر گذارند. رنگ یکی از مهمترین عوامل کیفیت الماس است. هر چه الماس کم رنگ‌تر باشد، درجه کیفی آن بالاتر است. حتی کوچکترین مقدار رنگ نیز می‌تواند تفاوت چشمگیری در ارزش آن ایجاد کند.

تراش (نسبت‌ها، تقارن، و جلا دادن) معیارهای دیگری هستند که نشان می‌دهند چگونه وجوه الماس با نور تعامل دارند. وزن یا قیراط الماس نیز عامل مهمی برای تعیین قیمت است. هر چه یک الماس بزرگتر باشد، قیمت آن نیز به طبع، بیشتر خواهد بود. اگر می‌خواهید به اصالت یک الماس پی ببرید، باید آن را از فروشندگان معتبر از جمله فروشگاه dorri gallery بخواهید. بسیاری از سنگ‌های قیمتی شناسنامه دارند. همچنین می‌توانید سنگ الماس را درون آب بیندازید، اگر روی آب بایستد تقلبی است، زیرا الماس‌های اصل، به سرعت به ته آب فرو می‌روند.

انعکاس، شکست و پراکندگی نور نیز نشانه دیگری است. یک الماس واقعی، نور را در طیف نورهای رنگین کمان و نور سفید، منعکس می‌کند، ولی انواع تقلبی اینگونه نیستند. از طرفی همانطور که اشاره کردیم، الماس اصل، به هیچ عنوان خراشیده نمی‌شود.

 

 

باروها و اعتقادات در رابطه با الماس

 

گفته می‌شود که الماس یکی از بهترین سنگ‌ها در علم گوهرشناسی است. آرزوی داشتن الماس در ذهن همه وجود دارد. در طالع بینی نیز گفته می‌شود که الماس باعث شادی، رفاه و ثروت می‌شود.

الماس نماد زیبایی و شکوه است و بسیاری از افراد، استفاده از سنگ الماس را به دلیل کمیاب بودن آن دوست دارند. الماس می‌تواند احساس غرور ایجاد کند و باعث ایجاد افکار افکار پلید و شیطانی را دور کند الماس سنگ قدرتمندی برای جذب دیگران است و می‌تواند شما را جذاب و دلربا کند.

برخی بر این باروند که الماس درخشش و روشنایی چهره را افزایش می‌دهد و باعث افزایش اعتماد به نفس می‌شود. اگر فردی الماس به همراه داشته باشد، همواره در خوشی و شادی بوده و این سنگ سلامتی‌اش را حفظ می‌کند. اعتقادی نیز در میان اغلب مردم رایج است که می گویند الماس باعث غلبه بر مشکلات و پیروزی می‌شود.

 

انگشتر الماس

 

 

فواید و خواص سنگ الماس

 

انداختن انگشتر الماس به دست باعث خوشبختی، شادی، رفاه و صلح در زندگی برای مدت طولانی می‌شود.

انداختن انگشتر یا آویز الماس همچنین می‌تواند در سلامتی نقش داشته باشد و باعث دور شدن احساسات منفی و از فرد ایجاد احساسات و افکار مثبت در او شود.

معمولاً الماس برای افرادی که بسیار در فکر فرو می‌روند و دائماً اضطراب، عصبانیت و بد خلقی دارند، مناسب است. همچنین این سنگ باعث برقراری صلح و آرامش می‌شود.

شما می‌توانید انواع سنگ‌های الماس با کیفیت و اصیل را از فروشگاه دُری گالری خریداری کنید و یا سفارشات خود را از طریق سایت این فروشگاه معتبر، ثبت نمایید.

ارسال نظر