سنگ اوپال، خواص و ویژگی‌های آن

نوشته شده توسط admin 1401/03/26 14:25:23 0 نظرات
سنگ اوپال، خواص و ویژگی‌های آن

 

اوپال یک گوهر بسیار گرانبها است و جزو باارزش‌ترین سنگ‌های جهان به شمار می‌رود. در مقایسه با سنگ‌های لوکس و قیمتی همچون الماس، یاقوت، زمرد، یاقوت کبود یا تانزانیت، اوپال از تنوع رنگی بسیار بالایی برخوردار است. رنگ‌های مختلف تیره و روشن این سنگ قیمتی باعث شده که زیبایی و جلوه متمایزی نسبت به سایر سنگ‌ها داشته باشد. خوب است بدانید که رایج‌ترین رنگ‌های سنگ اوپال (Opal)، سفید، سیاه، خاکستری، قهوه‌ای و صورتی است.

متاسفانه منابع این سنگ جذاب، رو به کاهش است و شواهد نشان می‌دهند که کمبود اوپال، باعش افزایش 25 درصدی قیمت آن در سال‌های اخیر شده است. اوپال زمانی تشکیل می‌شود که سیلیس مایع در شکاف سنگ‌ها به ژل سخت تبدیل شود. بر خلاف بسیاری از سنگ‌های قیمتی دیگر، اوپال یک کریستال نیست، بلکه یک سنگ جامد بی شکل است. اگر می‌خواهید بیشتر درباره سنگ اوپال، خواص و ویژگی‌های آن بدانید، در ادامه با این مقاله از فروشگاه اینترنتی dorri gallery همراه ما باشید.

 

سنگ اوپال

 

 

دانستنی‌های مهم درباه سنگ اوپال

 

اوپال در پوسته، چوب و استخوان‌های فسیل شده یافت می‌شود. برخی از اوپال‌های گرانبها در حفره‌های گازی در سنگ‌های آتشفشانی مانند مکزیک و اسلواکی شکل می‌گیرند، اما بیشتر ذخایر آن‌ها در استرالیا است. نکته قابل توجه درباره سنگ اوپال این است که رنگ خود را از ترک‌های موجود در خود می‌گیرد، بنابراین زیبایی‌اش در واقع یکی از از نقاط ضعف مهم آن به شمار می‌رود. اگرچه ترک‌ها با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شوند اما می‌توانند باعث شکنندگی و تخریب سنگ شوند.

با ارزش‌ترین اوپال ها از کوئینزلند و نیو ساوت ولز در استرالیا می‌آیند و این مناطق از دهه 1870 به عنوان تولید کننده اصلی اوپال شناخته شده‌اند. اما امروزه اوپال ها بیشتر در استرالیا، مکزیک، ایالات متحده آمریکا، آمریکای جنوبی، بریتانیا، کانادا، برزیل، جمهوری چک و اسلواکی نیز یافت می‌شوند.

برای هزاران سال، مردم اوپال‌ها را استخراج می‌کردند و برای آن‌ها ارزش قائل بودند. همچنین بسیاری از افراد این جواهرات چشمگیر را مایه خوش شانسی می‌دانند. سنگ اوپال در انواع بی رنگ، سفید، زرد، نارنجی و قرمز (با سایه‌های مختلف)، قهوه‌ای مایل به زرد، سبز مایل به آبی، خاکستری، سیاه و بنفش موجود است. این همه تنوع رنگی باعث شده که همه مردم با هر سلیقه رنگی، مجذوب سنگ زیبای اوپال و نقوش رنگی داخل آن شوند.

 

 

باورها و اعتقادات درباره سنگ اوپال

 

اوپال تاریخچه بسیار طولانی دارد و افسانه‌های زیادی در مورد آن نقل می‌شود. به عنوان مثال در قرون وسطی، همه دوشیزگان با موی بلوند، گردنبند ساخته شده از اوپال را می‌خواستند، زیرا بر این باور بودند که سنگ اوپال برای جلوگیری از تیره شدن موهایشان مؤثر است. همچنین گفته می‌شود که اوپال در گذشته نماد وفاداری و اطمینان بوده و اگر با دعا همراه باشد، دارنده خود را از بلایا و بیماری‌ها حفظ می‌کند.

همچنین اعتقاداتی وجود دارد بیانگر ارزش درمانی قوی سنگ اوپال برای بیماری‌های چشم است. در گذشته برخی از افراد می‌گفتند که اوپال قدرت چشم و ذهن را افزایش می‌دهد و رنگ‌های خاصی از آن همچون قرمز و سبز برای درمان بیماری‌ها موثرتر است.

 

انگشتر اوپال

 

 

خواص درمانی سنگ اوپال

 

اوپال همیشه با عشق و اشتیاق همراه بوده و سنگی فریبنده است. این سنگ حالات عاطفی را تشدید می‌کند و میل میان عاشق و معشوق را می‌افزاید. همچنین می‌تواند به عنوان یک تثبیت کننده احساسی عمل کند. گفته می‌شود پوشیدن اوپال باعث وفاداری میان زوجین می‌شود.

برای کسانی که به قدرت شفابخش سنگ‌ها اعتقاد دارند، باید بگوییم که اوپال برای درمان عفونت‌ها و بیماری‌های چشم و همچنین تقویت بدن مفید است. از طرفی گفته می‌شود که اوپال خون و کلیه‌ها را تصفیه کرده و انسولین را تنظیم می‌کند. همچنین زنان باردار به کمک سنگ اوپال می‌توانند زایمان خوب و آسانی را تجربه کنند. این سنگ سیستم ایمنی را تقویت کرده و بدن را در برابر بیماری‌ها حفظ می‌کند.

 

دستبند اوپال

 

 

پیدایش سنگ‌های اوپال طبیعی و مصنوعی چگونه است؟

 

سنگ اوپال یک سنگ رسوبی و یا کانی نیست، بلکه در اثر ترکیب سیلیس و آب در گدازه آتشفشان ها یا در آب‌های گرم به وجود می‌آیند. اولین نوع اُپال مصنوعی نیز در سال 1974 توسط شخصی به نام «پی یر گیلسون» ایجاد شده و به تولید و بهره برداری اقتصادی رسید. اوپال های سنتز شده طی فرآیندی چند ماهه و بسیار طولانی، از میلیون‌ها اجسام کروی سیلیس با ساختار ستونی و عمودی رسوب گذاری می‌شوند و اوپال مصنوعی را به وجود می‌آورند.

 

 

خرید اوپال اصل و باکیفیت

 

امروزه متاسفانه اوپال ها در انواع مصنوعی و تقلبی، به جای سنگ‌های اوپال اصلی به فروش می‌رسند. بنابراین به عنوان یک خریدار یا باید با روش تشخیص اصل یا تقلبی بودن سنگ‌ها آشنا باشید، یا اینکه باید سنگ‌های مورد نظر خود را از فروشندگان معتبر همچون فروشگاه dorri gallery تهیه کنید. برای ثبت سفارش انواع سنگ اصل به همراه شناسنامه، می‌توانید خرید اینترنتی خود را از طریق سایت یا صفحه اینستاگرام دُری گالری انجام داده یا با شماره‌های 170 6000 0915 و 2545 206 0912، تماس بگیرید.

ارسال نظر