خواص و ویژگی‌های سنگ تانزانیت

نوشته شده توسط admin 1401/03/26 14:48:21 0 نظرات
خواص و ویژگی‌های سنگ تانزانیت

 

تانزانیت یک سنگ جواهری زیبا و بسیار کمیاب است که رنگ‌های مختلفی از آبی روشن یا یاسی گرفته تا نیلی و بنفش عمیق را منعکس می‌کند. این سنگ در دهه 1960 کشف شد و در سال 2000، به عنوان زیباترین سنگ کشف شده در جهان شناخته شد. تانزانیت بسیار نادر است زیرا در منطقه کوچکی از دامنه کوه کلیمانجارو به نام مانیارا واقع در شمال تانزانیا یافت و استخراج می‌شود.

به گفته یک زمین شناس تانزانیایی، شرایطی که منجر به شکل گیری این سنگ در 585 میلیون سال پیش شده، به قدری استثنایی است که احتمال یافتن تانزانیت در هر نقطه دیگر از کره زمین، یک در میلیون می‌باشد. بنابراین زمین شناسان، سنگ تانزانیت را هزار بار نادرتر از الماس می‌دانند و تخمین می‌زنند که ذخایر موجود آن در حدود 25 سال آینده تمام خواهد شد. این سنگ که به سنگ سعادت و خوشبختی هم شهرت دارد، خواص درمانی و ویژگی‌های جذابی دارد. اگر می‌خواهید بیشتر درباره گوهر تانزانیت بدانید، خواندن ادامه این مطلب از فروشگاه dorri gallery را از دست ندهید.

 

 

آیا تانزانیت کمیاب‌تر از الماس است؟

 

تانزانیت که در نیمه دوم قرن نوزدهم کشف شد، به دلیل رنگ آبی مایل به بنفش روشن و زیبایی چشم نوازش مورد توجه قرار گرفت. اما این تنها دلیل محبوبیت این گوهر نیست. دلیل دیگر شهرت این سنگ، آن است که فقط در تانزانیا یعنی شرق آفریقا یافت می‌شود. اکثر جواهرات دیگر جهان را می‌توان از نقاط مختلف سراسر جهان استخراج کرد، اما تانزانیت تنها سنگی است که منبع دیگری در هیچ نقطه از این کره خاکی ندارد. این مسئله باعث شده که تانزانیت بسیار خاص و البته نادر باشد. قبل از اینکه به موضوع کمیاب بودن این سنگ بپردازیم، اجازه دهید کمی بیشتر در مورد تاریخچه آن صحبت کنیم.

 

دستبند سنگ تانزانیت

 

 

داستان جذاب پیدایش سنگ‌های تانزانیت چیست؟

 

تانزانیت در اواخر دهه 1960 در تانزانیا، شرق آفریقا کشف شد. یکی از افراد قبیله ماسایی به نام مانوئل دسوزا، خوشه‌ای از کریستال‌های درخشان بنفش آبی را در تپه‌های مرلانی، نزدیک دامنه کوه کلیمانجارو پیدا کرد. مردم محلی در ابتدا فکر می‌کردند که او منبع جدیدی از یاقوت کبود آبی و گرانبها را پیدا کرده است؛ اما بعدها متوجه شدند که آن کریستال‌های زیبا ساختاری کاملاً متفاوت با یاقوت کبود دارد.

پس از تحقیقات فراوان، مشخص شد که یک جواهر تازه کشف شده و از خانواده کانی‌های زویزیتی است و برای احترام به محل پیدایش آن، نامش را «تانزانیت» گذاشتند. پس از کشف، تانزانیت که یک سنگ درخشان، زیبا و کمیاب بود، آن را با عناوینی همچون "سنگ قیمتی قرن" و "زیباترین گوهر آبی جهان" می‌نامیدند. تانزانیت این همه شهرت را مدیون رنگ فریبنده و مهم‌تر از همه نادر بودنش است. تا به امروز، تانزانیت ها فقط در تانزانیا در منطقه‌ای به وسعت تقریباً 2 x 7 کیلومتر یافت شده‌اند، جایی که برای اولین بار استخراج شدند.

 

 

الماس در مقابل تانزانیت

 

الماس، یکی از سخت‌ترین مواد طبیعی است که روی زمین یافت می‌شود. آن‌ها میلیاردها سال پیش شکل گرفتند و در حال حاضر مقادیر بسیاری از الماس در سراسر جهان استخراج می‌شوند. سنگ الماس ترکیبی از دوام، درخشندگی و زیبایی را با هم دارد و جزو گران‌ترین و مهمترین سنگ‌های کشف شده بر روی زمین است.

اما وقتی صحبت از تانزانیت ها می‌شود، نکته مهمی که باید به خاطر بسپاریم این است که ما تنها حدود 50 سال است که از وجود آن‌ها با خبر شده‌ایم. در این مدت زمان نسبتاً کوتاه، این گوهر با زیبایی غیرقابل انکار خود توانسته است توجه مردم را جلب کند. بنابراین جای تعجب نیست که تانزانیت رقیبی برای سه سنگ قیمتی برتر جهان یعنی یاقوت قرمز، یاقوت کبود و زمرد در نظر گرفته شود. بعلاوه، تانزانیت احتمالاً فقط برای چند دهه دیگر یافت می‌شود که این مسئله بر ارزش گذاری آن می‌افزاید.

خوب است بدانید که تانزانیت گونه‌ای از زوئیزیت است و این سنگ قیمتی دارای ترکیب شیمیایی خاص، طبیعی و غیر آلی می‌باشد که شامل کلسیم، آلومینیوم، اکسید سیلیس و هیدروکسید است. به طور کلی می‌توان گفت که تانزانیت با دو ویژگی مهم خود یعنی زیبایی و کمیاب بودن، توانسته در میان سنگ‌های قیمتی، جایگاه ویژه‌ای را برای خود بدست بیاورد.

 

سنگ تانزانیت

 

 

کاربرد سنگ تانزانیت

 

تانزانیت مانند بسیاری از جواهرات، جایگاه مهمی در صنعت جواهرسازی دارد. سنگ‌های آبی زیادی در جهان به خصوص با چنین رنگ‌های زنده و درخشانی وجود ندارند. همچنین تانزانیت با رنگ منحصر به فرد خود، همتای مصنوعی ندارد. تانزانیت به دلیل رنگ خالص آبی یا بنفش خود که شبیه یاقوت کبود است شناخته شده و مورد توجه قرار می‌گیرد.

این سنگ قیمتی مدام رنگ خود را در شرایط مختلف تغییر می‌دهد. رنگ این سنگ با توجه به نوری که در آن دیده می‌شود مشخص می‌شود. رنگ این سنگ در نور روز متفاوت و در شب نیز متفاوت است. همچنین در نور مصنوعی هم رنگ این سنگ قیمتی متفاوت به نظر می‌رسد. هنگامی که تانزانیت در دمای 400 تا 500 درجه سانتیگراد گرم می‌شود، رنگ زرد روشن یا نارنجی آن از بین می‌رود و رنگ آبی عمیق‌تری پیدا می کند. جالب است بدانید که تغییر در رنگ، کیفیت این سنگ قیمتی را تغییر نمی‌دهد.

 

 

خواص سنگ تانزانیت

 

گفته می‌شود تانزانیت دارای قدرت‌های عرفانی و شفابخش بسیاری است. این سنگ قیمتی تقریباً تمام چاکراهای بدن انسان را تحریک می‌کند. بخش‌هایی از چاکراهای آناهاتا به چاکراهای ساهاسترا را تحریک می‌کند. در آن‌ها انرژی ایجاد می‌کند و ذهن را به قلب متصل می‌کند. در واقع تانزانیت یک سنگ قیمتی بسیار مهم برای بومیان آفریقا بوده است، زیرا آن را شفادهنده و تسکین دهنده بیماری‌ها می‌دانستند.

تانزانیت می‌تواند حواس پنج گانه بدن انسان را تقویت کند. همچنین باعث پاک شدن بدن از سموم می‌شود و افراد را از بیماری‌های پوستی محافظت می‌کند. از طرفی گفته می‌شود که تانزانیت فشار خون را متعادل می‌کند و نیروی زندگی را بهبود می‌بخشد. از این رو باعث رشد سلول‌ها، پوست و مو می‌شود.

این سنگ به آرام کردن ذهن و بالا بردن هوشیاری فردی که مدیتیشن می‌کند نیز کمک می‌کند. گوهر تانزانیت در ایجاد حس آرامش بسیار مؤثر است؛ به همین خاطر در تکنیک‌های درمانی استفاده می‌شود. حتی یک قطعه کوچک از آن کمک زیادی به بهبود گردش خون می‌کند. تانزانیت در درمان اختلالات روانی، استرس و ناراحتی‌های عصبی استفاده می‌شود و به مقابله با مشکل تعریق اضافی بدن کمک کرده و درد میگرن را تسکین می‌دهد. از این سنگ برای درمان‌هایی که به کمک کریستال انجام می‌گیرد نیز استفاده می‌شود. اگر فردی مایل به تغییر در شغل خود است، این سنگ می‌تواند برایش مفید باشد. این سنگ برای رشد ذهنی و جسمی نیز مفید است.

 

 

باورها و عقایدی که درباره تانزانایت وجود دارد

 

تانزانیت با ویژگی‌های خوش شانسی و سعادت نسبت داده شده و تصور می‌شود که این سنگ آبی زیبا به از بین بردن الگوها و عادت‌های منفی افراد کمک می‌کند. همچنین به حامل خود اجازه می‌دهد تا با جهت‌گیری، هدف، خوش‌بینی و اعتماد، به زندگی‌اش ادامه دهد. از طرفی اعتقاد بر این است که این جواهر انرژی‌های خوش شانسی، ثروت و موفقیت را جذب می‌کند و شما را به بهترین شرایط زندگی سوق می‌دهد.

 این سنگ را می‌توان برای تولدها و نقاط عطف جدید در زندگی به عنوان نشانه‌ای از ثروت و امید اهدا کرد. عده‌ای می گویند شخص دارنده سنگ تانزانیت دلسوز و بخشنده می‌شود. همچنین تانزانیت توانایی فرد را برای گفتن حقیقت بهبود بخشیده و عشق و فراوانی را در زندگی او به ارمغان می‌آورد.

پس اگر می‌خواهید این سنگ زیبا و کمیاب را داشته باشید، می‌توانید سفارش خود را از طریق سایت و پیج اینستاگرام فروشگاه Dorri gallery ثبت کنید و آن را به همراه شناسنامه و با ضمانت اصل بودن، دریافت کنید.

ارسال نظر